RUN TO SANTIAGO – Dzień 1 (ZDJĘCIA)

fot. Dawid Korpacz

Dzisiaj (15.10.2022) rozpoczął się Bieg do Santiago de Compostela. 27 biegaczy przebiegnie drogę z Brodnicy do Santiago de Compostela. Trasa wynosi 3550 km. Pielgrzymka jest organizowana przez Stowarzyszenie Brodnica Biega. Biegacze chcą to osiągnąć w 10 dni.

Relację na żywo można śledzić na Facebooku https://www.facebook.com/RunToSantiagodeCompostela

Każdego dnia biegacze będą pokonywali ponad ok. 350 km. Pierwszy dzień w całości przebiegł przez ziemie polskie. Przede wszystkim przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa zarówno w województwie, w kraju, jak i za granicą, będzie prowadziła historycznymi szlakami św. Jakuba (Camino de Santiago).

Na trasie do biegaczy dołączyli sympatycy niezwiązani z akcją. Miało to miejsce m. in. w Golubiu-Dobrzyniu i Toruniu. 

Biegacze napotkali wiele ciepłych przywitań w miastach województwa kujawsko-pomorskiego. Miało to miejsce m. in. w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie powitanie przygotowali pan burmistrz i pani wiceburmistrz wraz z urzędem miasta. Biegacze byli oczekiwani też w Kruszwicy przez PTTK Kruszwica. Biegaczy oczekiwano także w strzelnie, gdzie zjawił się wicemarszałek województwa pomorskiego – Józef Sarnowski.

Szczególnym punktem na trasie było spotkanie z mediami na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Biegaczy uroczyście przywitał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, który jest patronem honorowym wydarzenia. Obecny był także Michał Zaleski – prezydent Torunia, który również wyraził się w ciepłych słowach o inicjatywie.

Biegacze w okolicy godziny 21:00 dotarli do Bolesławca, gdzie spędzą pierwszą noc pielgrzymki.

Pielgrzymka ma charakter charytatywny. Celem jest pomoc Magdzie Janke z Brodnicy, która cierpi na niedowład czterokończynowy. Razem z mamą Beatą meiszkają na 3. pietrze bez windy, co uniemożliwia Magdzie wychodzenie z mieszkania. Marzeniem Magdy jest zamiana mieszkania na parterowe lub z windą, by mogła normalnie funkcjonować i wychodzić do ludzi.

Zbiórka dla Magdy: https://zrzutka.pl/37hyk8

Biegacze postarają się dotrzeć do Santiago, gdzie dziesiątego dnia planowana jest msza święta w Santiago de Compostela. Drugiego dnia przebędą trasę, która rozpocznie się w Bolesławcu. Opuszczą Polskę i przebiegną m. in. przez: miasta takie jak Zgorzelec/Gorlitz  – Bautzen- Kamenz- Riesa- Grimma, a dzień zakończą w Lipsku.

Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.


___


Odsłony: 203

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *