Kim był św. Jakub Apostoł?

Grób św. Jakuba Apostoła jest celem pielgrzymek do Santiago de Compostela. Jakie informacje o Jakubie przekazuje nam Pismo Święto, tradycja oraz jak to się stało, że został patronem Hiszpanii i Portugalii?

Jakub był jednym z dwunastu Apostołów Jezusa oraz bratem Jana Ewangelisty. Przed wyruszeniem za Jezusem trudził się połowem ryb i współpracował w tej dziedzinie ze św. Piotrem.

Znamy go jako bliskiego przyjaciela Jezusa. Uczestniczył w wielu ważnych momentach jako jeden z wybranych. Był świadkiem wskrzeszenie córki Jaira, przemienienia na Górze Tabor oraz modlitwy w Ogrójcu.

Według tradycji, po zesłaniu Ducha Świętego powędrował na Półwysep Iberyjski głosić Dobrą Nowinę. Jest patronem Hiszpanii i Portugalii. Bywa nazywa Jakubem Pielgrzymem lub Jakubem z Composteli.

Z Dziejów Apostolskich wiemy, że zginął ścięty mieczem przez Heroda (Dz 12, 1-2). Tradycja utrzymuje, że przed śmiercią ucałował swojego kata. Ten wzruszony nawrócił się na chrześcijaństwo i również zginął śmiercią męczeńską

Legenda głosi, że ciało Jakuba dotarło do Hiszpanii w cudowny sposób – w łodzi bez wioseł. Ciało położone na kamieniu roztopiło się, tworząc sarkofag. Następnie dzikie byki zaniosły ciało do zamku pogańskiej królowej. Ta widząc ten cud nawróciła się na chrześcijaństwo i pochowała cało w swoim zamku.

Według legendy św. Jakub Starszy w biwie pod Clavijo (844 r.) pojawił się na białym koniu i zmusił Maurów do ucieczki. Przedstawiany jako walczący z Maurami, przez co stał się symbolem walki z najeźdźcą półwyspu iberyjskiego.

Jego grób w Santiago de Compostela jest celem licznych pielgrzymek. W tym biegowej pielgrzymki organizowanej przez Stowarzyszenie Brodnica Biega. Brodniczanie w 10 dni pokonają 3550 km w szczytnym celu!


Zrzutka dla Magdy: https://zrzutka.pl/37hyk8❤️
___
Patronem honorowym wydarzenia jest Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

@Kujawsko-Pomorskie
kujawsko-pomorskie.pl
caminopolaco.pl
saintjamesway.eu
___
#KujawyPomorze#LubieTuByć#CaminoPolaco#SantiagodeCompostela#Pielgrzymka#CaminodeSantiago#Brodnica#Bieg#BrodnicaBiega#RunToSantiago

Odsłony: 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *